Council Of Ministers Of India (All 28 Indian States)

Council Of Ministers Of India

Last Updated: 29 April 2022

Are You Looking for the Council of Ministers of India?

You came to the right place! In this article, You’ll find the list of Council of Ministers of all 28 states in India.

This list will help you solve your problem by directly reporting to the specific Minister for your particular niche.

The List Of Council Of Ministers Include:

  • Cabinet Ministers
  • Chief Ministers
  • Deputy Chief Ministers
  • Minister of State
  • Minister of State (Independent Charge)

Fact Check


1. Who are Cabinet Ministers?

Answer: The Cabinet Ministers consist of many Senior Ministers who hold important Portfolios such as Home Affairs, Defense, Education, etc.

2. Who are the Council of Ministers?

Answer: Council of Ministers consist of Cabinet Ministers, Deputy Ministers, and Ministers of State

3. Difference Between Minister of State and Minister of State With Independent Charge?

Answer: A Minister of State with Independent Charge is a minister without an overseeing Cabinet Minister in the State. He/She is in charge of his/her ministry, unlike the Minister of State who is also a Minister but assists a Cabinet Minister.

4. What are the Five categories of the Council of Ministers?

Answer: Council of Ministers in descending order of rank:
1) Prime Minister
2) Deputy Prime Minister
3) Cabinet Minister
4) Minister of State (Independent charge)
5) Minister of State (MoS)

5. What is the size of the Council of Ministers?

Answer: The total number of Council of Ministers in a State, including the Chief
Minister shall not exceed fifteen percent of the total number of Members of the Legislative Assembly (MLA) of that State.

Council Of Ministers Of India


Andhra Pradesh


No.MinisterPortfolioParty
1Y.S. Jagan Mohan Reddy
Chief Minister
(Pulivendla)
1) General Administration
2) Law & Order
3) Other Departments not Allocated to any Minister
YSRCP
2Alla Kali Krishna Srinivas
Deputy Chief Minister
(Eluru)
1) Health & Family Welfare
2) Medical Education
YSRCP
3Dharmana Krishna Das
Deputy Chief Minister
(Narasannapeta)
1) Revenue
2) Stamps & Registration
YSRCP
4Pamula Pushpa Sreevani
Deputy Chief Minister
(Kurupam)
Tribal WelfareYSRCP
5K.Narayana Swamy
Deputy Chief Minister
(Gangadhara Nellore)
1) Excise
2) Commercial Taxes
YSRCP
6Amzath Basha Shaik Bepari
Deputy Chief Minister
(Kadapa)
Minority WelfareYSRCP
7Mekathoti Sucharitha
(Prathipadu)
1) Home
2) Disaster Management
YSRCP
9Buggana Rajendranath Reddy
(Dhone)
1) Finance & Planning
2) Legislative affairs
3) Industries & Commerce
4) Information & Technology
5) Skill Development
YSRCP
9Peddireddi Ramachandra Reddy
(Punganur)
1) Panchayat Raj & Rural Development
2) Mines & Geology
YSRCP
10Botcha Satyananarayana
(Cheepurupalli)
1) Municipal Administration
2) Urban Development
YSRCP
11Malagundla Sankaranarayana
(Penukonda)
1) Roads
2) Buildings
YSRCP
12Balineni Srinivas Reddy
(Ongole)
1) Energy
2) Forest & Environment
3) Science & Technology
YSRCP
13Audimulapu Suresh
(Yerragondapalem)
1) Human Resources Development
2) Education
YSRCP
14Anil Kumar Poluboina
(Nellore City)
Irrigation (Water Resources)YSRCP
15Kodali Sri Venkateswara Rao
(Gudivada)
1) Civil Supplies
2) Consumer Affairs
YSRCP
16P. Venkataramaiah
(Machilipatnam)
1) Transport
2) Information & Public Relations
3) Cinematography
YSRCP
17Vellampalli Srinivas
Vijayawada West
EndowmentsYSRCP
18Taneti Vanita
(Kovvur)
Women & Child welfareYSRCP
19Cherukuvada Sri Ranganadha Raju
(Achanta)
HousingYSRCP
20M. Srinivasarao
(Bhimili)
1) Tourism
2) Culture
3) Youth advancement
YSRCP
21Kurasala Kannababu
(Kakinada Rural)
1) Agriculture
2) Cooperation
3) Marketing
YSRCP
22Pinipe Viswarup
(Amalapuram)
Social welfareYSRCP
23Gummanur Jayaram
(Alur)
1) Labour, Employment, & Training
2) Factories
YSRCP
24Chelluboina Venu Gopala Krishna
(Ramachandrapuram)
Backward Classes WelfareYSRCP
25Seediri Appalaraju
(Palasa)
1) Animal Husbandry
2) Fisheries
3) Dairy Development
YSRCP

Related: New Union Cabinet Ministers Of India List With PDF (2022)


Arunachal Pradesh


No.MinisterPortfolioParty
1Pema Khandu
Chief Minister
(Mukto)
All Department not assigned to
Deputy Chief Minister & any Cabinet Minister
BJP
2Chowna Mein
Deputy Chief Minister
(Chowkham)
1) Finance
2) Planning & Investment
3) Power
4) Non-Conventional Energy
5) Resources & Tax
6) Excise
7) State Lotteries
8) Economics & Statistics
BJP
3Wangki Lowang
(Namsang)
1) Public Health Engineering
2) Water Supply
3) DoTCL
4) Information Technology
BJP
4Honchun Ngandam
(Pongchau-Wakka)
1) Rural Works
2) Science & Technology
BJP
5Kamlung Mosang
(Miao)
1) Urban Development
2) Municipal Administration & Government Estates
3) Civil Supplies & Consumer Affairs
4) Geology and Mining
BJP
6Alo Libang
(Tuting-Yingkiong)
1) Health & Family Welfare
2) Social Welfare
3) Women & Child Development
4) Social Justice
5) Empowerment
6) Tribal Affairs
BJP
7Bamang Felix
(Nyapin)
1) Home and Inter-State Border Affairs
2) Rural Development and Panchayati Raj
3) Legislative Affairs
BJP
8Tumke Bagra
(Along West)
1) Industries
2) Skill Development
3) Textile & Handicrafts
4) Trade & Commerce
BJP
9Mama Natung
(Seppa West)
1) Water Resources
2) Youth Affairs and Sports
BJP
10Tage Taki
(Ziro-Hapoli)
1) Agriculture
2) Horticulture
3) Animal Husbandary & Veterinary
4) Dairy Development
5) Fisheries
BJP
11Taba Tedir
(Yachuli)
1) Education
2) Cultural Affairs
3) Indigenous Affairs
BJP
12Nakap Nalo
(Nacho)
1) Tourism
2) Transport
3) Civil Aviation
BJP

Related: 140+ Static GK Questions And Answers On Arunachal Pradesh


Assam


No.MinisterPortfolioParty
1Himanta Biswa Sarma
Chief Minister
(Jalukbari)
1) Home
2) Personnel
3) Public Works Department
4) Any other Department not allotted to any other Minister
BJP
2Ranjit Kumar Dass
(Patacharkuchi)
1) Panchayat & Rural Development
2) Public Health Engineering
3) Food & Civil Supplies
4) Consumer Affairs
BJP
3Atul Bora
(Bokakhat)
1) Agriculture
2) Horticulture
3) Animal Husbandry & Veterinary
4) Border Area Development
5) Implementation of the Assam Accord
6) Cooperation
AGP
4Urkhao Gwra Brahma
(Chapaguri)
1) Handloom & Textile
2) Soil Conservation
3) Welfare of Plain Tribe
4) Backward Classes (BTC)
UPPL
5Ashok Singhal
(Dhekiajuli)
1) Guwahati Development
2) Urban Development
3) Irrigation
BJP
6Parimal Suklabaidya
(Dholai)
1) Environment & Forests
2) Fisheries
3) Excise
BJP
7Keshab Mahanta
(Kaliabor)
1) Health & Family Welfare
2) Science & Technology
3) Information Technology
AGP
8Ajanta Neog
(Golaghat)
1) Social Welfare
2) Finance
BJP
9Chandra Mohan Patowary
(Dharmapur)
1) Transport
2) Industries & Commerce
3) Skill Development
4) Welfare of Minorities
BJP
10Ranoj Pegu
(Dhemaji)
1) Education
2) Welfare of Plain Tribe & Backward Classes (non-BTC)
BJP
11Sanjoy Kishan
(Tinsukia)
1) Welfare of Tea Tribes
2) Labour & Employment
BJP
12Pijush Hazarika
(Jagiroad)
1) Water Resources
2) Information & Public Relations
3) Parliamentary Affairs
BJP
13Jogen Mohan
(Mahmara)
1) Revenue & Disaster Management
2) Hills Area Development
3) Mines & Minerals
BJP
14Bimal Bora
(Tingkhong)
1) Sports & Youth Welfare
2) Cultural Affairs
3) Power
4) Tourism
BJP

Related: 240+ General Knowledge On Assam For APSC 2022


Bihar


No.MinisterPortfolioParty
1Nitish Kumar
Chief Minister
1) Home
2) Vigilance
3) Election
4) General Administration
5) Cabinet Secretariat
6) Other Departments not Allocated to any Minister
JD(U)
2Tarkishore Prasad
Deputy Chief Minister
1) Finance
2) Commercial Taxes
3) Housing
4) Disaster Management
5) Urban Development
6) Environment and Forest
7) Information Technology
BJP
3Renu Devi
Deputy Chief Minister
1) Panchayati Raj
2) Backward Classes & EBC Welfare
3) Industry
BJP
4Vijay Kumar Chaudhary1) Rural Works
2) Parliamentary Affairs
3) Rural Development
4) Water Resources
5) Information & Public Relations
JD(U)
5Mangal Pandey1) Health
2) Art & Culture
3) Youth
4) Road Construction
BJP
6Bijendra Prasad Yadav1) Energy
2) Registration
3) Excise
4) Prohibition
5) Planning & Development
6) Food & Consumer Protection
JD(U)
7Amrendra Pratap Singh1) Agriculture
2) Co-operative
3) Sugarcane
BJP
8Ashok Choudhary1) Building Construction
2) Social Welfare
3) Science & Technology
4) Minority Welfare
5) Education
JD(U)
9Ram Prit PaswanPublic Health Engineering DepartmentBJP
10Santosh Suman Manjhi1) Minor Irrigation
2) SC-ST Welfare
HAM-Se
11Jibesh Mishra1) Tourism
2) Labour
3) Mines & Geology
BJP
12Sheela Kumari MandalTransportJD(U)
13Ram Surat Kumar1) Revenue
2) Law
3) Land Reforms
BJP
14Mukesh Sahani1) Animal Husbandry
2) Fishery
VIP

Related: 240+ Bihar Gk In English For BPSC 2022


Chhattisgarh


No.MinisterPortfolioParty
1Bhupesh Baghel
Chief Minister
(Patan)
1) Finance
2) Mining
3) General Administration
4) Public Relations
5) Energy
6) Electronics and Information technology
7) Other Departments not Allocated to any Minister
INC
2T. S. Singh Deo
(Ambikapur)
1) Planning
2) Economics and Statistics
3) Medical Education
4) Commercial Taxes (GST)
5) Health and Family Welfare
6) Panchayat and Rural Development
7) 20-Point Program Implementation
INC
3Tamradhwaj Sahu
(Durg Gramin)
1) Jail
2) Tourism
3) Home
4) Public Works Department
5) Dharmik Nyas, Dharmasv, & Culture
INC
4Mohammad Akbar
(Kawardha)
1) Forest
2) Transport
3) Housing
4) Environment
INC
5Ravindra Choubey
(Saja)
1) Ayacut
2) Water Resources
3) Fisheries
4) Animal husbandry
5) Parliamentary Affairs
6) Law and Legal Affairs
7) Agriculture and Bio-Technology
INC
6Jai Singh Agrawal
(Korba)
1) Registrar and Stamp
2) Rehabilitation
3) Revenue and Disaster management
INC
7Umesh Patel
(Kharsia)
1) Higher Education
2) Science & Technology
3) Man Power Planning
4) Sports and Youth welfare
5) Technical Education and Employment
6) Skill Development & Janshakti Niyojan
INC
8Anila Bhediya
(Daundi Lohara)
1) Social Welfare
2) Minister of Women & Child development
INC
9Kawasi Lakhma
(Konta)
1) Commercial Tax (Excise)
2) Commerce and Industries
INC
10Premsai Singh Tekam
(Pratappur)
1) Cooperative
2) School Education
3) Scheduled caste
4) Scheduled tribe
5) Backward Classes
6) Minorities Welfare
INC
11Shiv Kumar Daharia
(Arang)
1) Labour
2) Urban Administration and Development.
INC
12Amarjeet Singh Bhagat
(Sitapur)
1) Food
2) Tourism Culture
3) Planning Economics and Statics
4) Civil Supplies and Consumer Protection
INC
13Guru Rudra Kumar
(Ahiwara)
1) Village Industries
2) Public Health & Engineering
INC

Goa


No.MinisterPortfolioParty
1Pramod Sawant
Chief Minister
1) Home
2) Finance
3) Vigilance
4) Official Languages
5) Other Departments not Allocated to any Minister
BJP
2Vishwajit Pratapsingh Rane1) Finance
2) Health
3) Urban Development
4) TCP
5) Women & Child
6) Forest
BJP
3Ravi Naik1) Agriculture
2) Handicrafts
3) Civil Supplies
BJP
4Subhash Shirodkar1) WRD
2) Co-operation
3) Provedoria
BJP
5Mauvin Godinho1) Transport
2) Industries
3) Panchayat
4) Protocol
BJP
6Rohan Khaunte1) Tourism
2) IT
3) Printing & Stationery
BJP
7Govind Gaude1) Sports
2) Art & Culture
3) RDA
BJP
8Nilesh Cabral1) Legislative Affairs
2) Environment
3) Law & Judiciary
4) PWD
BJP
9Atanasio Monserrate1) Revenue
2) Labour
3) Waste Management
BJP

Gujarat


No.MinisterPortfolioParty
1Bhupendrabhai Patel
Chief Minister
1) Home
2) General Administration
3) Information & Broadcast
4) Industries
5) Mines & Minerals
6) Capital Projects
7) Urban Development & Urban Housing
8) Narmada & Ports
9) Other Departments not Allocated to any Minister
BJP
2Rajendra Trivedi1) Revenue
2) Law & Justice
3) Legislative & Parliamentary Affairs
BJP
3Jitu VaghaniEducationBJP
4Rushikesh Patel1) Health & Family Welfare
2) Medical Education
3) Water Resources & Water Supply
BJP
5Purnesh Modi1) Roads & Building
2) Transport
3) Civil Aviation
4) Tourism & Pilgrimage Development
BJP
6Raghavji PatelAgriculture & Animal HusbandryBJP
7Kanubhai Desai1) Finance
2) Energy & Petrochemicals
BJP
8Kiritsinh RanaForest, Environment & Climate ChangeBJP
9Nareshbhai Patel1) Food & Civil Supplies
2) Tribal Development
BJP
10Pradip ParmarSocial Justice & EmpowermentBJP
11Arjunsinh ChauhanRural Development & Rural HousingBJP
Ministers In Charge
No.MinisterPortfolioParty
1Harsh Sanghavi1) Sports, Youth Affairs & Cultural Activities
2) Excise & Prohibition
3) Border Security & Prisons
4) Home & Police Housing
5) Disaster Management
BJP
2Jagdish Panchal1) Cottage Industries
2) Cooperation
3) Salt Industries
4) Industries
5) Forest, Environement & Climate Change
BJP
3Brijesh Merja1) Labour & Employment
2) Panchayats
3) Rural Development & Rural Housing
BJP
4Jitu Choudhary1) Fisheries
2) Water Resources & Water Supply
3) Narmada
BJP
5Manisha Vakil1) Women & Child Development
2) Social Justice & Empowerment
BJP
Ministers Of State
No.MinisterPortfolioParty
1Mukesh Patel1) Agriculture
2) Energy & Petrochemicals
BJP
2Nimisha Suthar1) Health & Family Welfare
2) Medical Education
3) Tribal Development
BJP
3Arvind Raiyani1) Transport
2) Civil Aviation
3) Tourism & Pilgrimage Development
BJP
4Kuberbhai Dindor1) Higher & Technical Education
2) Legislative & Parliamentary Affairs
BJP
5Kirtisinh VaghelaPrimary, Secondary & Adult EducationBJP
6Gajendrasinh ParmarFood & Civil SuppliesBJP
7RC MakwanaSocial Justice & EmpowermentBJP
8Vinod MoradiaUrban Development & Urban HousingBJP
9 Deva MalamAnimal HusbandryBJP

Haryana


No.MinisterPortfolioParty
1Manohar Lal Khattar
Chief Minister
1) Finance
2) Information
3) Housing
4) Planning
5) Architecture
6) Irrigation and Water Resources
7) Information Technology
8) Electronics and Communication
9) Public Relations & Languages
10) Administration of Justice
11) Environment & Climate Change
12) Public Health Engineering
13) General Administration
14) Criminal Investigation (CID)
15) Personnel & Training
16) Raj Bhawan Affairs
17) Town & Country Planning and Urban Estates
18) Other Departments not Allocated to any Minister
BJP
2Dushyant Chautala
Deputy Chief Minister
1) Revenue and Disaster Management
2) Excise & Taxation
3) Development & Panchayats
4) Industries & Commerce
5) Public Works (B&R)
6) Food, Civil Supplies & Consumer Affairs
7) Labour & Employment
8) Civil Aviation
9) Rehabilitation and Consolidation
JJP
3Anil Vij1) Home
2) Health
3) AYUSH
4) Technology
5) Urban Local Bodies
6) Technical Education and Science
7) Medical Education & Research
BJP
4Kanwar Pal Gujjar1) Education
2) Forests
3) Tourism
4) Art & Cultural Affairs
5) Parliamentary Affairs
6) Hospitality
BJP
5Mool Chand Sharma1) Transport
2) Elections
3) Mines & Geology
4) Skill Development & Industrial Training
BJP
6Ranjit Singh Chautala1) Jails
2) Power
3) New & Renewable Energy
IND
7Jai Parkash Dalal1) Fisheries
2) Law & Legislative
3) Agriculture and Farmer Welfare
4) Animal Husbandry and Dairying
BJP
8Banwari Lal1) Co-operation
2) Welfare of SCs & BCs
BJP
9Kamal Gupta1) Urban Local Bodies
2) Housing
BJP
10Devender Singh BabliDevelopment and Panchayats
Archaeology
JJP
Ministers Of State
No.MinisterPortfolioParty
1Om Prakash Yadav1) Social Justice and Empowerment
2) Sainik and Ardh Sainik Welfare
(Independent Charge)
BJP
2Kamlesh Dhanda1) Woman & Child Development
2) Archives (Independent Charge)
BJP
3Anoop Dhanak1) Archaeology & Museums (Independent Charge)
2) Labour & Employment
JJP
4Sandeep Singh1) Sports & Youth Affairs
2) Printing & Stationery (Independent Charge)
BJP

Related: 160+ Haryana GK Questions And Answers In English 2022


Himachal Pradesh


No.MinisterPortfolioParty
1Jai Ram Thakur
Chief Minister
(Seraj)
1) Home
2) Finance
3) Planning
4) Tourism
5) Excise
6) Personnel
7) Excise and Taxation
8) Public Works
9) General Administrations
10) Other Departments not Allocated to any Minister
BJP
2Mahender Singh
(Dharampur)
1) Jal Shakti
2) Revenue
3) Horticulture
4) Sainik Welfare
BJP
3Suresh Bhardwaj
(Shimla)
1) Housing
2) Cooperation
3) Urban Development
4) Town & Country Planning
5) Parliamentary Affairs
6) Law and Legal Remembrancer
BJP
4Sarveen Chaudhary
(Shahpur)
Social Justice & EmpowermentBJP
5Ram Lal Markanda
(Lahaul and Spiti)
1) Technical Education
2) Tribal Development
3) Information Technology
4) Redressal of Public Grievance
5) Vocational & Industrial Training
BJP
6Virender Kanwar
(Kutlehar)
1) Agriculture
2) Fisheries
3) Rural Development
4) Panchayati Raj
5) Animal Husbandry
BJP
7Bikram Singh
(Jaswan-Pragpur)
1) Industries
2) Transport
3) Labour & Employment
BJP
8Govind Singh
(Manali)
1) Higher Education
2) Elementary Education
3) Language art and Culture
BJP
9Rajiv Saizal
(Kasauli)
1) Ayurveda
2) Health and Family Welfare
BJP
10Rakesh Pathania
(Nurpur)
1) Forest
2) Youth Services and Sports
BJP
11Sukh Ram Chaudhary
(Paonta Sahib)
1) MPP and Power
2) Non-Conventional Energy Sources
BJP
12Rajinder Garg
(Ghumarwin)
1) Food
2) Printing and Stationery
3) Civil Supplies & Consumer Affairs
BJP

Related: 140+ Himachal Pradesh General Knowledge For HPPSC 2022


Jharkhand


No.MinisterPortfolioParty
1Hemant Soren
Chief Minister
(Barhait)
1) Jail
2) Raj Bhasha
3) Vigilance
4) Home
5) Cabinet Secretariat
6) Personnel and Administrative Reforms
7) Other Departments not Allocated to any Minister
JMM
2Rameshwar Oraon
(Lohardaga)
1) Food
2) Finance
3) Planning
4) Commercial Tax
5) Public Distribution
6) Consumer Affairs
INC
3Champai Soren
(Seraikella)
1) Transport
2) Scheduled Tribes
3) Scheduled Caste & Backward Class Welfare
JMM
4Banna Gupta
(Jamshedpur West)
1) Medical Education
2) Health & Family Welfare
3) Disaster Management
INC
5Jagarnath Mahto
(Dumri)
1) Excise & Prohibition
2) School Education & Literacy
JMM
6Badal Patralekh
(Jarmundi)
1) Agriculture
2) Co-operative
3) Animal Husbandry
INC
7Mithilesh Kumar Thakur
(Garhwa)
1) Sanitation
2) Drinking-Water
JMM
8Satyanand Bhokta
(Chatra)
1) Labour
2) Employment
3) Training
4) Skill Development
RJD
9Joba Majhi
(Manoharpur)
1) Women’s Welfare
2) Social Welfare
3) Social Security
4) Child Development
JMM
10Alamgir Alam
(Pakur)
1) Rural Development
2) Parliamentary Affairs
INC
11Hafizul Hasan
(Madhupur)
1) Sports & Youth Affairs
2) Minority Welfare
JMM

Karnataka


No.MinisterPortfolioParty
1Basavaraj Bommai
Chief Minister
(Shiggoan)
1) Finance
2) Department Personnel and Administrative Reforms
3) Cabinet Affairs
4) Bengaluru Development
5) Intelligence (from Home)
6) Other Departments not Allocated to any Minister
BJP
2Govind M. Karajola
(Mudhol)
Major and Medium IrrigationBJP
3K. S. Eshwarappa
(Shimoga)
Rural Development and Panchayat RajBJP
4R. Ashoka
(Padmanaba Nagar)
Revenue (excluding Muzrai)BJP
5B. Sriramulu
(Molakalmuru)
1) Transport
2) Schedule Tribes Welfare
BJP
6V. Somanna
(Govindraj Nagar)
1) Housing
2) Infrastructure Development
BJP
7Umesh Katti
(Hukkeri)
1) Forest
2) Food, Civil Supplies, and Consumer Affairs
BJP
8Angara S.
(Sullia)
Fisheries, Ports, and Inland TransportBJP
9J. C. Madhu Swamy
(Chikkanayakanahalli)
1) Law, Parliamentary Affairs, and Legislation
2) Minor Irrigation
BJP
10Araga Jnanendra
(Tirthahalli)
Home Affairs (excluding Intelligence Wing)BJP
11C. N. Ashwath Narayan
(Malleshwaram)
1) Higher Education
2) IT & BT
3) Science & Technology
4) Skill Development and Entrepreneurship
BJP
12C. C. Patil
(Nargund)
Public Works DepartmentBJP
13Anand Singh
(Vijayanagara)
1) Tourism
2) Ecology and Environment
BJP
14Kota Srinivas Poojary
(MLC)
1) Social Welfare
2) Backward Classes Welfare
BJP
15Prabhu Chauhan
(Aurad)
Animal HusbandryBJP
16Murugesh Nirani
(Bilgi)
Large and Medium Scale Industries. (Excluding Sugar, Public Enterprises)BJP
17Arbail Shivaram Hebbar
(Yellapur)
LabourBJP
18S. T. Somashekhar
(Yeshvanthapura)
Co-operationBJP
19B. C. Patil
(Hirekerur)
AgricultureBJP
20Byrati Basavaraj
(K. R. Pura)
Urban Development (including KUWSDB & KUIDFC, excluding Bengaluru development, BBMP, BDA, BWSSB, BMRDA, BMRCI, and Directorate of Town Planning, Urban Development department)BJP
21K. Sudhakar
(Chikballapur)
1) Health and Family Welfare
2) Medical Education
BJP
22K. Gopalaiah
(Mahalakshmi Layout)
Excise (from Finance)BJP
23Shashikala Jolle
(Nippani)
1) Muzrai
2) Haj and Wakf
BJP
24M. T. B. Nagaraj
(MLC)
1) Small Scale Industries, Public Sector Industries
2) Municipal Administration
BJP
25K.C. Narayana Gowda
(Krishnarajpete)
1) Youth Empowerment and Sports
2) Sericulture
BJP
26B. C. Nagesh
(Tiptur)
1) Primary and Secondary Education
2) Sakala
BJP
27V. Sunil Kumar
(Karkala)
1) Energy
2) Kannada and Culture
BJP
28Halappa Achar
(Yelburga)
1) Mines and Geology (from Commerce & Industries)
2) Women, Child development, and Disabled & Senior citizens empowerment
BJP
29Shankar B Patil
(Navalgund)
1) Handloom and Textiles (from Commerce & Industries)
2) Sugarcane Development And Directorate of Sugar
BJP
30Munirathna Naidu
(RR Nagar)
1) Horticulture
2) Planning, Program monitoring, and Statistics
BJP

Related: 280+ Karnataka General knowledge Questions & Answers 2022


Kerala


No.MinisterPortfolioParty
1Pinarayi Vijayan
Chief Minister
(Dharmadom)
1) Home
2) Vigilance
3) General Administration
4) Welfare of Minorities
5) All India Services
6) Planning & Economic Affairs
7) Science, Technology, & Environment
8) Pollution Control
9) Scientific Institutes
10) Personnel & Administrative Reforms
11) Election
12) Integration
13) Information Technology
14) Sainik Welfare
15) Distress Relief
16) State Hospitality
17) Airports
18) Metro Rail
19) Inter-State River Waters
20) Coastal Shipping & Inland Navigation
21) Kerala State Inland Navigation Corporation
22) Information & Public Relations
23) Non-Resident Keralites’ Affairs
24) Administration of Civil & Criminal Justice
25) Fire and Rescue Services
26) Prisons
27) Printing and Stationery
CPI(M)
2K. Rajan
(Ollur)
1) Land Revenue
2) Survey and Land Records
3) Housing
4) Land Reforms
CPI
3M. V. Govindan
(Taliparamba)
1) Local Self Governments – Panchayats, Municipalities, and Corporations
2) Excise
3) Rural Development
4) Town Planning
5) Regional Development Authorities
6) Kerala Institute of Local Administration
CPI(M)
4K. Radhakrishnan
(Chelakkara)
1) Welfare of Scheduled Castes, Scheduled Tribes, and Backward Classes
2) Devaswoms
3) Parliamentary Affairs
CPI(M)
5P. Rajeev
(Kalamassery)
1) Law
2) Industries (Including Industrial co-operatives)
3) Commerce
4) Mining and Geology
5) Handlooms and Textiles
6) Khadi and Village Industries
7) Coir
8) Cashew Industry
9) Plantation Directorate
CPI(M)
6K. N. Balagopal
(Kottarakkara)
1) Finance
2) National Savings
3) Stores Purchase
4) Commercial Taxes
5) Treasuries
6) Lotteries
7) State Audit
8) Kerala Financial Corporation
9) KSFE State Insurance
10) Stamps & Stamp Duties
CPI(M)
7Saji Cheriyan
(Chengannur)
1) Fisheries
2) Harbour Engineering
3) Fisheries University
4) Culture
5) Kerala State Film Development Corporation
6) Kerala State Chalachitra Academy
7) Kerala State Cultural Activists Welfare Fund Board
8) Youth Affairs
CPI(M)
8V. N. Vasavan
(Ettumanoor)
1) Co-operation
2) Registration
CPI(M)
9V. Sivankutty
(Nemom)
1) General Education
2) Literacy Movement
3) Labour
4) Employment and Training
5) Skills, Rehabilitation
6) Factories and Boilers
7) Insurance Medical Service
8) Industrial Tribunals
9) Labour Courts
CPI(M)
10P. A. Mohammed Riyas
(Beypore)
1) Public Works Department
2) Tourism
CPI(M)
11R. Bindu
(Irinjalakuda)
1) Collegiate Education
2) Technical Education
3) Universities (Except Agriculture, Veterinary, Fisheries, Medical, and Digital Universities)
4) Entrance Examinations
5) National Cadet Corps
6) Additional Skill Acquisition Programme (ASAP)
7) Social Justice
CPI(M)
12A. K. Saseendran
(Elathur)
1) Forests
2) Wildlife Protection
NCP
13Veena George
(Aranmula)
1) Health
2) Family Welfare
3) Medical Education
4) Medical University
5) Indigenous Medicine
6) AYUSH
7) Drugs Control
8) Woman & Child Welfare
CPI(M)
14V. Abdurahiman
(Tanur)
1) Sports
2) Wakf and Haj Pilgrimage
3) Post and Telegraphs
4) Railways
CPI(M)
15Roshy Augustine
(Idukki)
1) Irrigation
2) Command Area Development Authority
3) Ground Water Department
4) Water Supply and Sanitation
KCM
16J. Chinchu Rani
(Chadayamangalam)
1) Animal Husbandry
2) Dairy Development & Milk Co-operatives
3) Zoos
4) Kerala Veterinary & Animal Sciences University
CPI
17Antony Raju
(Thiruvananthapuram)
1) Road Transport
2) Motor Vehicles
3) Water Transport
JKC
18K. Krishnankutty
(Chittur)
1) Electricity
2) ANERT
JDS
19P. Prasad
(Cherthala)
1) Agriculture
2) Soil Survey & Soil Conservation
3) Kerala Agriculture University
4) Warehousing Corporation
CPI
20G. R. Anil
(Nedumangad)
1) Food and Civil Supplies
2) Consume Affairs
3) Legal Metrology
CPI
21Ahamed Devarkovil
(Kozhikode South)
1) Ports
2) Museums
3) Archaeology
4) Archives
INL

Madhya Pradesh


No.MinisterPortfolioParty
1Shivraj Singh Chouhan
Chief Minister
1) Aviation
2) Public Relations
3) General Administration
4) Narmada Valley Development
5) Other Departments not Allocated to any Minister
BJP
2Gopal Bhargava1) Public Works Department
2) Cottage & Rural Industries
BJP
3Narottam Mishra1) Home Affairs
2) Law
3) Parliamentary Affairs
BJP
4Kamal PatelAgricultureBJP
5Meena SinghScheduled Castes/Scheduled Tribes WelfareBJP
6Yashodhara Raje Scindia1) Sports & Youth Welfare
2) Technical Education
3) Skill Development & Employment
BJP
7Vijay ShahForestBJP
8Jagdish Devda1) Finance
2) Commercial Taxes
3) Planning, Economic & Statistics
BJP
9Bhupendra Singh1) Urban Development
2) Housing
BJP
10Brijendra Pratap Singh1) Labour
2) Mineral Resources
BJP
11Vishvas Sarang1) Medical Education
2) Bhopal Gas Tragedy Relief & Rehabilitation
BJP
12Om Prakash Sakhlecha1) Micro, Small & Medium Enterprises
2) Science & Technology
BJP
13Usha Thakur1) Tourism
2) Culture
3) Adhyatm
BJP
14Arvind Singh BhadoriaCo-operatives & Public Services ManagementBJP
15Mohan YadavHigher EducationBJP
16Prem Singh Patel1) Animal Husbandry
2) Social Justice & Disabled Welfare
BJP
17Prabhuram ChoudharyHealth & Family WelfareBJP
18Tulsi Silawat1) Water Resources
2) Fisheries
BJP
20Govind Singh Rajput1) Revenue
2) Transport
BJP
Minister Of State
No.MinisterPortfolioParty
1Bharat Singh Kushwaha1) Horticulture (IC)
2) Food Processing Industries (IC)
BJP
2Inder Singh ParmarSchool Education (IC)BJP
3Ramkhelavan Patel1) Backward Classes and Minorities Welfare (IC)
2) Nomadic & Semi-Nomadic Tribes (IC)
3) Rural Development & Panchayat Raj
BJP
4Ram Kishore Kanware1) AYUSH (IC)
2) Water Resources
BJP
5Brajendra Singh YadavPublic Health EngineeringBJP
6Suresh DhakadPublic Works DepartmentBJP
7O.P.S. BhadoriyaUrban Development & HousingBJP
8Girraj DandotiyaAgricultureBJP
IC: Independent Charge

Maharashtra


No.MinisterPortfolioParty
1Uddhav Balasaheb Thackeray
Chief Minister
(MLC)
1) General Administration
2) Law and Judiciary
3) Information and Public Relations
4) Information Technology
5) Other Departments not Allocated to any Minister
SHS
2Ajit Anantrao Pawar
Deputy Chief Minister
(Baramati)
1) Finance
2) Planning
3) State Excise (acting)
NCP
3Balasaheb Thorat
(Sangamner)
RevenueINC
4Jayant Patil
(Islampur)
1) Water Resources
2) Command Area Development
NCP
5Dhananjay Munde
(Parli)
1) Social Justice
2) Special Assistance
NCP
6Chhagan Bhujbal
(Yeola)
1) Food & Civil Supply
2) Consumer Affairs
NCP
7Aaditya Thackeray
(Worli)
1) Environment and Climate Change
2) Tourism
3) Protocol
SHS
8Nawab Malik
(Anushakti Nagar)
~NCP
9Ashok Chavan
(Bhokar)
Public Works (Excluding Public Undertakings)INC
10Rajendra Shingne
(Sindkhed Raja)
Food and Drug AdministrationNCP
11Rajesh Tope
(Ghansawangi)
1) Public Health and Family Welfare
2) Skill Development and Entrepreneurship (Additional charge)
NCP
12Hasan Mushrif
(Kagal)
1) Rural Development
2) Labour (acting)
NCP
13Nitin Raut
(Nagpur North)
EnergyINC
14Varsha Gaikwad
(Dharavi)
School EducationINC
15Jitendra Awhad
(Mumbra-Kalwa)
1) Housing
2) Minority Development and Aukaf (Additional Charge)
NCP
16Eknath Shinde
(Kopri-Pachpakhadi)
1) Urban Development
2) Public Works (Including Public Undertakings)
SHS
17Sunil Chhatrapal Kedar
(Savner)
1) Animal Husbandry
2) Dairy Development
3) Sports and Youth Welfare
INC
18Vijay Namdevrao Wadettiwar
(Bramhapuri)
1) Disaster Management
2) Relief & Rehabilitation
3) Other Backward Classes
4) Other Backward Bahujan Welfare
5) Socially and Educationally Backward Classes
6) Vimukta Jati
7) Nomadic Tribes
8) Special Backward Classes Welfare
9) Khar Land Development
10) Earthquake Rehabilitation
11) Majority Welfare Development
INC
19Amit Deshmukh
(Latur City)
1) Medical Education
2) Cultural Affairs
INC
20Uday Samant
(Ratnagiri)
Higher Education and Technical EducationSHS
21Dadaji Bhuse
(Malegaon Outer)
1) Agriculture
2) Ex. Servicemen Welfare
SHS
22Gulabrao Patil
(Jalgaon Rural)
1) Water Supply
2) Sanitation
SHS
23K.C. Padvi
(Akkalkuwa)
Tribal DevelopmentINC
24Sandipanrao Bhumre
(Paithan)
1) Employment Guarantee
2) Horticulture
SHS
25Shamrao Pandurang Patil
(Karad North)
1) Co-operation
2) Marketing
NCP
26Anil Parab
(MLC)
1) Transport
2) Parliamentary Affairs
SHS
27Aslam Shaikh
(Malad West)
1) Textiles
2) Fisheries Department
3) Ports Development
INC
28Yashomati Chandrakant Thakur
(Teosa)
Women and Child DevelopmentINC
29Shankarrao Gadakh
(Nevasa)
Soil and Water ConservationSHS
30Subhash Desai|
(MLC)
1) Industries
2) Mining Department
3) Marathi Language
SHS
31Dilip Walse-Patil
(Ambegaon)
Home AffairsNCP
~Sanjay Rathod
(Digras)
ResignedSHS
Minister Of State
No.MinisterPortfolioParty
1Abdul Sattar
(Sillod)
1) Revenue
2) Rural Development
3) Ports Development
4) Khar land Development
5) Special Assistance
SHS
2Rajendra Patil-Yadravkar
(Shirol)
1) Public Health and Family Welfare
2) Medical Education
3) Food and Drug Administration
4) Textiles
5) Cultural Affairs
SHS
3Shambhuraj Desai
(Patan)
1) Home Affairs (Rural)
2) Finance
3) Planning
4) State Excise
5) Skill Development And Entrepreneurship
6) Marketing
SHS
4Omprakash Kadu
(Achalpur)
1) Water Resources
2) Command Area Development
3) School Education
4) Woman and Child Development
5) Other Backward Classes
6) Other Backward Bahujan Welfare
7) Socially and Educationally Backward Classes
8) Vimukta Jati
9) Nomadic Tribes
10) Special Backward Classes Welfare
11) Majority Welfare Development
12) Labour
PJP(SHS)
5Dattatray Vithoba Bharne
(Indapur)
1) Public Works (excluding Public Undertakings)
2) Soil and Water Conservation
3) Forests Department
4) Animal Husbandry
5) Dairy Development
6) Fisheries Department
7) General Administration
NCP
6Vishwajeet Kadam
(Palus-Kadegaon)
1) Co-operation
2) Agriculture
3) Social Justice
4) Food, Civil Supplies
5) Consumer Affairs
6) Minority Development and Aukaf
7) Marathi Language
INC
7Satej Patil
(MLC)
1) Home Affairs (Urban)
2) Housing
3) Transport
4) Information Technology
5) Parliamentary Affairs
6) Ex. Servicemen Welfare
INC
8Sanjay Bansode
(Udgir)
1) Environment and climate change
2) Water Supply
3) Sanitation
4) Public Works (Including Public Undertakings)
5) Employment Guarantee
6) Earthquake Rehabilitation
7) Parliamentary Affairs
NCP
9Prajakt Tanpure
(Rahuri)
1) Urban Development
2) Energy
3) Tribal Development
4) Higher Education and Technical Education
5) Disaster Management
6) Relief and Rehabilitation
NCP
10Aditi Tatkare
(Shrivardhan)
1) Law and Judiciary
2) Industries
3) Mining Department
4) Tourism
5) Horticulture
6) Sports and Youth Welfare
7) Protocol
8) Information and Public Relations
NCP

Related: 270+ Maharashtra General Knowledge Multiple Choice Questions For MPSC


Manipur


No.MinisterPortfolioParty
1Nongthombam Biren Singh
Chief Minister
1) Home Affairs
2) Vigilance
3) Personnel & Administrative Reforms
4) Finance
5) Planning
6) Information & Technology
7) Other Departments not Allocated to any Minister
BJP
2Thongam Biswajit Singh1) Power
2) Environment
3) Forest & Climate Change
4) Agriculture
5) Science & Technology
BJP
3Yumnam Khemchand Singh1) Education
2) Municipal Administration Housing & Urban Development (MAHUD)
3) Rural Development & Panchayati Raj
BJP
4Govindas Konthoujam1) Public Works Department
2) Youth Affairs & Sports
BJP
5Nemcha Kipgen1) Commerce & Industry
2) Textiles
3) Co-operation
BJP
6Awangbow Newmai1) Water Resources
2) Relief & Disaster Management
NPF

Related: 120+ Manipur General Knowledge Questions And Answers 2022


Meghalaya


No.MinisterPortfolioParty
1Conrad K. Sangma
Chief Minister
(South Tura)
1) Finance
2) Personnel
3) Home (Political)
4) Cabinet Affairs
5) Planning
6) Other Departments not Allocated to any Minister
NPP
2Prestone Tynsong
Deputy Chief Minister
(Pynursla)
1) Health & Family Welfare
2) Public Works Department (Roads)
3) Cooperation
4) Food Civil Supplies & Consumer Affairs
5) Housing
6) Parliamentary Affairs
NPP
3James Pangsang Sangma
(Dadenggre)
1) Forests & Environment
2) Information & Public Relations
3) Law
4) Power
5) Taxation
NPP
4Sanbor Shullai
(South Shillong)
1) Arts & Culture
2) Home (Passport)
3) Home (Prisons)
4) Animal Husbandry and Veterinary
5) Labour
BJP
5Sniawbhalang Dhar
(Nartiang)
1) Commerce & Industries
2) Transport
3) Urban Affairs
4) Municipal Administration
NPP
6Lahkmen Rymbui
(Amlarem)
1) Border Areas Development
2) District Council Affairs
3) Education
4) Home (Police)
UDP
7Kyrmen Shylla
(Khliehriat)
1) Revenue
2) Disaster Management
3) Social Welfare
4) Excise
UDP
8Banteidor Lyngdoh
(Mawkynrew)
1) Agriculture and Farmers’ Welfare
2) Sports & Youth Affairs
3) Textiles
4) Horticulture
PDF
9Hamletson Dohling
(Mylliem)
1) Community & Rural Development
2) Information Technology & Communication
3) Soil & Water Conservation
PDF
10Brolding Nongsiej
(Mawthadraishan)
1) Home (Civil Defence and Home Guards)
2) Water Resources
3) Printing & Stationery
UDP
11Renikton Lyngdoh1) Legal Metrology
2) Public Health Engineering
3) Secretariat Administration
HSPDP
12Dasakhiatbha Lamare1) Public Works Department (Buildings)
2) Fisheries Department
3) General Administration Department
NPP

Related: 170+ Meghalaya GK Multiple Choice Questions For 2022 MPSC
Related: 110+ General Knowledge Questions On Northeast India 2022


Mizoram


No.MinisterPortfolioParty
1Zoramthanga
Chief Minister
(Aizawl East 1)
1) Finance
2) Planning & Programme Implementation
3) Public Work Department
4) Political & Cabinet
5) Secretariat Administration
6) Vigilance
7) Horticulture
8) General Administration
MNF
2Tawnluia
Deputy Chief Minister
(Tuichang)
1) Public Health Engineering
2) Urban Development
3) Poverty Alleviation
4) Animal Husbandry & Veterinary
5) Personnel & Administrative Reforms
MNF
3R. Lalthangliana
(South Tuipui)
1) Health & Family Welfare
2) Higher & Technical Education
3) Commerce & Industry
MNF
4Lalchamliana
(Hrangturzo)
1) Home
2) Taxation
3) Disaster Management & Rehabilitation
MNF
5R. Lalzirliana
(Tawi)
1) Power & Electricity
2) Arts & Culture
3) Land Resources, Soil, & Water Conservation
4) District Council & Minority Affairs
MNF
6C. Lalrinsanga
(Lunglei West)
1) Agriculture Department
2) Irrigation & Water Resources
3) Co-operation Department
MNF
Minister Of State
No.MinisterPortfolioParty
1K. Lalrinliana
(Kolasib)
1) Food
2) Civil Supplies & Consumer Affairs
3) Local Administrative Department (LAD)
4) Fisheries
MNF
2Lalchhandama Ralte
(Tuivawl)
1) School Education
2) Labour
3) Employment
4) Skill Development & Entrepreneurship 
5) Printing & Stationery
MNF
3Lalruatkima
(Aizawl West 2)
1) Rural Development
2) Information & Public Relation
3) Land Revenue & Settlement Department
MNF
4K. Beichhua
(Saiha)
1) Social Welfare
2) Excise & Narcotics
3) Sericulture
MNF
5TJ. Lalnuntluanga
(Champhai South)
1) Law & Judicial
2) Parliamentary Affairs
3) Transport
4) Environment, Forest & Climate Change
MNF
6Robert Romawia Royte
(Aizawl East 2)
1) Sports & Youth Services
2) Tourism
3) Information & Communication Technology
MNF

Related: 100+ Mizoram General Knowledge MCQs For MPSC 2022


Nagaland


No.MinisterPortfolioParty
1Neiphiu Rio
Chief Minister
(Northern Angami-I)
1) Finance
2) Policy Issues
3) Administrative and Personnel Reforms
4) Other Departments not Allocated to any Minister
NDPP
2Yanthungo Patton
Deputy Chief Minister
(Tyüi)
1) Home
2) Roads & Bridges
BJP
3Pangyu Phom
(Longleng)
Health and Family WelfareBJP
4P. Paiwang Konyak
(Tizit)
1) Transport
2) Civil Aviation & Railways
3) Land Resources
BJP
5Jacob Zhimomi
(Ghaspani-1)
Public Health EngineeringBJP
6Kashiho Sangtham
(Seyochung Sitimi)
1) Soil & Water Conservation
2) Women & Child Development
BJP
7Temjen Imma Along
(Alongtaki)
1) Higher Education
2) Technical Education
BJP
8Neiba Kronu
(Pfütsero)
1) Planning & Co-Ordination
2) Land Revenue
NDPP
9Metsübo Jamir
(Mokokchung Town)
Rural DevelopmentNDPP
10G. Kaito Aye
(Satakha)
1) Agriculture
2) Cooperative
NDPP
11Tongpang Ozukum
(Angetyongpang)
1) Housing
2) Mechanical
12Y. M. Yolow
(Wakching)
Forest and EnvironmentNPF

Related: 160+ Nagaland GK MCQs For 2022 NPSC Exam


Odisha


No.MinisterPortfolioParty
1Naveen Patnaik
Chief Minister
(Hinjili)
1) Home
2) General Administration
3) Public Grievance
4) Other Departments not Allocated to any Minister
BJD
2Niranjan Pujari
(Sonepur)
1) Excise
2) Finance
BJD
3Bikram Keshari Arukha
(Bhanjanagar)
1) Forest and Environment
2) Parliamentary Affairs
BJD
4Prafulla Kumar Mallik
(Kamakshyanagar)
1) Steel and Mines
2) Works
BJD
5Ranendra Pratap Swain
(Athagarh)
1) Food Supplies
2) Consumer Welfare
3) Co-operation
BJD
6Padmanabha Behera
(Birmaharajpur)
1) Transport
2) Planning and Convergence
3) Commerce
BJD
7Pratap Jena
(Mahanga)
1) Housing
2) Panchayati Raj
3) Drinking-Water
4) Law
5) Urban Development
BJD
8Aruna Kumar Sahoo
(Nayagarh)
1) Agriculture & Farmers Empowerment
2) Fisheries & Animal Resources Development
3) Higher Education
9Sudam Marndi
(Bangriposi)
1) Revenue
2) Disaster Management
BJD
10Susanta Singh
(Bhatli)
1) Rural Development
2) Labour & Employees
3) State Insurance
BJD
11Naba Kisore Das
(Jharsuguda)
Health & Family WelfareBJD
12Tukuni Sahu1) Women & Child Development
2) Mission Shakti
BJD
Minister Of State
No.MinisterPortfolioParty
13Jagannath Saraka
(Bissam Cuttack)
1) ST & SC Development (IC)
2) Minorities & Backward Classes Welfare (IC)
BJD
14Dibya Shankar Mishra
(Junagarh)
1) Home
2) Energy (IC)
3) Industries (IC)
4) Micro, Small & Medium Enterprises (IC)
BJD
15Ashok Chandra Panda
(Ekamra Bhubaneswar)
1) Science & Technology (IC)
2) Public Enterprises (IC)
3) Social Security & Empowerment of Persons with Disability (IC)
BJD
16Samir Ranjan Das
(Nimapara)
School & Mass Education (IC)BJD
17Jyoti Prakash Panigrahi1) Tourism (IC)
2) Odia Language (IC)
3) Literature & Culture (IC)
BJD
18Premananda Nayak1) Skill Development (IC)
2) Technical Education (IC)
BJD
19Raghunandan Das1) Water Resources (IC)
2) Information & Public Relations (IC)
BJD
20Padmini Dian1) Handlooms (IC)
2) Textiles (IC)
3) Handicrafts (IC)
BJD
21Tusharkanti Behera1) Electronics & Information Technology (IC)
2) Sports & Youth Services (IC)
BJD

Related: 270+ Odisha Gk Multiple Choice Questions For OPSC (2022)


Punjab


No.MinisterPortfolioParty
1Bhagwant Mann
Chief Minister
1) Administrative Reforms
2) Civil Aviation
3) General Administration
4) Home Affairs & Justice
5) Personnel
6) Vigilance
7) Housing and Urban Development
8) Local Government
9) Industries & Commerce
10) Agriculture and Farmers’ Welfare
11) Horticulture
12) Conservation of Land & Water
13) Food Processing
14) Investment Promotion
15) Science Technology & Environment
16) Parliamentary Affairs
17) Elections
18) Removal of Grievances
19) Freedom Fighters
20) Technical Education & Industrial Training
21) Employment Generation & Training
22) Labour
23) Printing & Stationery
24) Defence Services Welfare
25) Governance Reforms
26) New and Renewable Energy Sources
27) Information & Public Relations
28) Other departments not allocated to any Minister
AAP
2Harpal Singh Cheema1) Finance
2) Planning
3) Programme Implementation
4) Excise & Taxation
5) Cooperation
AAP
3Vijay Singla1) Health and Family Welfare
2) Medical Education and Research
AAP
4Gurmeet Singh Meet Hayer1) School Education
2) Sports and Youth Services
3) Higher Education and Languages
AAP
5Harbhajan Singh ETO1) Power
2) Public Works
AAP
6Lal Chand Kataruchakk1) Food, Civil Supplies, & Consumer Affairs
2) Forest and Wild Life Preservation
AAP
7Kuldeep Singh Dhaliwal1) Rural Development & Panchayats
2) Animal Husbandry, Fisheries & Dairy Development
3) NRI Affairs
AAP
8Laljit Singh Bhullar1) Transport
2) Hospitality
AAP
9Brahm Shankar Jimpa1) Revenue, Rehabilitation, and Disaster Management
2) Minister of Water Resources
3) Water Supply & Sanitation
AAP
10Baljit Kaur1) Social Justice, Empowerment & Minorities
2) Social Security and Development of Women and Children
AAP
11Harjot Singh Bains1) Legal & Legislative Affairs
2) Mines & Geology
3) Jails
4) Tourism & Cultural Affairs
AAP

Rajasthan


No.MinisterPortfolioParty
1Ashok Gehlot
Chief Minister
(Sardarpura)
1) Finance
2) Taxation
3) Home & Justice
4) Personnel
5) General Administration
6) Cabinet Secretariat
7) NRI
8) IT & Communication
9) Rajasthan State Investigation Bureau
10) Information and Public Relations
INC
2Bulaki Das Kalla
(Bikaner West)
1) Education (Primary & Secondary)
2) Sanskrit Education
3) Arts, Literature, Culture, & ASI
4) Culture & Archeology
INC
3Shanti Kumar Dhariwal
(Kota North)
1) Local Self Government
2) Urban Development & Housing
3) Law & Legal Affairs
4) Legal Consultancy Office
5) Parliamentary Affairs
6) Elections
INC
4Parsadi Lal Meena
(Lalsot)
1) Medical & Health
2) Medical health & Services (ESI)
3) Excise
INC
5Lalchand Katariya
(Jhotwara)
1) Agriculture
2) Animal Husbandry
3) Fisheries
INC
6Pramod Jain Bhaya
(Anta)
1) Mines & Petroleum
2) Gopalan
INC
7Udai Lal Anjana
(Nimbahera)
Co-operativeINC
8Pratap Singh Khachariyawas
(Civil Lines)
1) Food & Civil Supplies
2) Consumer affairs
INC
9Shale Mohammad
(Pokaran)
1) Minority Affairs
2) Waqf
3) Colonization
INC
10Hemaram Choudhary
(Gudha Malani)
1) Forest
2) Environment & Climate change
INC
11Mahendrajeet Singh Malvaiya
(Bagidora)
1) Water Resources
2) IGNP
3) Water Resources Planning
INC
12Mahesh Joshi
(Hawa Mahal)
1) PHED
2) Ground Water
INC
13Ramlal Jat
(Mandal)
RevenueINC
14Ramesh Chand Meena
(Sapotra)
Panchayati Raj & Rural developmentINC
15Vishvendra Singh
(Deeg-Kumher)
1) Tourism
2) Civil Aviation
INC
16Mamata Bhupesh Bairwa
(Sikrai)
1) Women & Child welfare
2) Child Empowerment
3) Planning
INC
17Bhajan Lal Jatav
(Weir)
PWDINC
18Tika Ram Jully
(Alwar Rural)
1) Social Justice & Empowerment
2) Jail
INC
19Govind Ram Meghwal
(Khajuwala)
1) Disaster Management & Relief
3) Administrative Reforms & Coordination
4) Statistics
INC
20Shakuntala Rawat
(Bansur)
1) Industry
2) State Enterprise
3) Devasthan
INC
Minister Of State
No.MinisterPortfolioParty
1Arjun Bamania
(Banswada)
1) Tribal Area Development (IC)
2) PHED
3) Ground Water
INC
2Ashok Chandna
(Hindoli)
1) Sports & Youth Affairs (IC)
Skill (IC)
2) Employment & Entrepreneurship (IC)
3) DIPR
4) Disaster Management & Relief
5) Administrative Reforms & Coordination
6) Statistics
7) Policy Planning
INC
3Bhanwar Singh Bhati
(Kolayat)
1) Power (IC)
2) Water Resources
3) IGNP
4) Water Resources Planning
INC
4Rajender Singh Yadav
(Kotputli)
1) Higher Education (IC)
2) Planning (Manpower) (IC)
3) State Motor Garrage (IC)
4) Language & Library (IC)
5) Home & Justice
INC
5Subhash Garg
(Bharatpur)
1) Technical Education (IC)
2) Ayurveda & Indian Medicines (IC)
3) Public Grivences & Redressal (IC)
4) Minority Affairs
5) Waqf
6) Colonization
7) Agriculture Command Area
8) Development & Water Utilisation
RLD
6Sukhram Bishnoi
(Sanchore)
1) Labour (IC)
2) Factory & Boiler inspection (IC)
3) Revenue
INC
7Bijendra Ola
(Jhunjhunu)
Transport & Road Safety (IC)INC
8Murari Lal Meena
(Dausa)
1) Estate (IC)
2) Tourism
3) Civil Aviation
4) Agriculture Marketing (IC)
INC
9Rajender Singh Gudha
(Udaipurwati)
1) Sainik Kalyan (IC)
2) Home Guard & Civil Defence (IC)
3) Panchayati Raj & Rural Development
INC
10Zahida Khan
(Kaman)
1) Science & Technology (IC)
2) Printing & Stationery (IC)
3) Education (Primary & Secondary)
4) Arts, Literature, Culture, & ASI
INC

Related: 210+ Rajasthan GK Questions In English 2022 (Important MCQs)


Sikkim


No.MinisterPortfolioParty
1Prem Singh Tamang
Chief Minister
(Poklok-Kamrang)
1) Home
2) Finance
3) Revenue & Expenditure
4) Development Planning & North East Council Affairs
5) Excise
6) Other Departments not Allocated to any Minister
SKM
2Sonam Lama
(Sangha)
1) Rural Management & Development
2) Panchayati Raj
3) Cooperative
4) Ecclesiastical Affairs
SKM
3Bedu Singh Panth
(Temi Namphing)
1) Tourism
2) Civil Aviation
3) Commerce & Industries
SKM
4Kunga Nima Lepcha
(Shyari (BL))
1) Human Resource Development
2) Law
3) Legislative & Parliamentary Affairs
4) Land
5) Revenue
6) Disaster Management
SKM
5Mani Kumar Sharma
(Khamdong Singtam)
1) Health Care
2) Human Services & Family Welfare
3) Social Justice & Empowerment
SKM
6Arun Kumar Upreti
(Arithang)
1) Urban & Housing Development
2) Food & Civil Supplies
3) Consumer Affairs
SKM
7Samdup Lepcha
(Lachen Mangan (BL))
1) Public Works Department
2) Cultural Affairs & Heritage
SKM
8Lok Nath Sharma
(Gyalshing Barnyak)
1) Food Security
2) Agriculture
3) Horticulture & Cash Crops
4) Animal Husbandry
5) Livestock Fisheries
6) Veterinary Services
7) Information
8) Public Relations
9) Printing
SKM
9Mingma Norbu Sherpa
(Daramdin)
1) Energy & Power
2) Labour
SKM
10Karma Loday Bhutia
(Kabi Lungchuk (BL))
1) Forest
2) Environment & Wildlife
3) Mines
4) Mineral & Geology
5) Science & Technology
SKM
11Bhim Hang Limboo
(Yangthang)
1) Public Health Engineering
2) Water Security
3) Water Resources
4) River Development
SKM
12Sanjit Kharel
(Namthang Rateypani)
1) Sikkim Public Works (Building & Housing)
2) Transport Department
SKM

Related: Sikkim GK 2022: Latest Multiple Choice Questions


Tamil Nadu


No.MinisterPortfolioParty
1M. K. Stalin
Chief Minister
(Kolathur)
1) Public
2) Home
3) Police
4) General Administration
5) Indian Administrative Service
6) Indian Police Service
7) All India Service
8) District Revenue Officers
9) Special Initiatives
10) Special Programme Implementation
11) Welfare of Differently Abled Persons
DMK
2Durai Murugan
(Katpadi)
1) Irrigation Projects
2) Legislative Assembly
3) Governor & Ministry
4) Elections & Passports
5) Minerals & Mines
DMK
3K. N. Nehru
(Tiruchirappalli West)
1) Municipal Administration
2) Urban
3) Water Supply
DMK
4I. Periyasamy
(Athoor)
1) Co-operation
2) Statistics
3) Ex-Servicemen Welfare
DMK
5K. Ponmudy
(Tirukkoyilur)
1) Higher Education
2) Technical Education
3) Electronics
4) Science and Technology
DMK
6E. V. Velu
(Tiruvannamalai)
1) Public Works
2) Buildings
3) Highways
4) Minor Ports
DMK
7M. R. K. Panneerselvam
(Kurinjipadi)
1) Agriculture
2) Agricultural Engineering
3) Agro Service Co-operatives
4) Horticulture
5) Sugarcane Excise
6) Sugarcane Development & Waste Land Development
DMK
8K. K. S. S. R. Ramachandran
(Aruppukkottai)
1) Revenue
2) District Revenue Establishment
3) Deputy Collectors
4) Disaster Management
DMK
9Thangam Thennarasu
(Tiruchuli)
1) Industries
2) Tamil Official Language
3) Tamil Culture
4) Archeology
DMK
10S. Regupathy
(Thirumayam)
1) Law
2) Courts
3) Prisons
4) Prevention of Corruption
DMK
11S. Muthusamy
(Erode West)
1) Housing
2) Rural Housing
3) Town Planning projects
4) Housing Development
5) Accommodation Control
6) Town Planning
7) Urban Development
8) Chennai Metropolitan Development Authority
DMK
12K. R. Periyakaruppan
(Tiruppattur (Sivaganga))
1) Rural Development
2) Panchayats
3) Panchayat Unions
4) Poverty Alleviation Programmes
5) Rural Indebtedness
DMK
13T. M. Anbarasan
(Alandur)
1) Rural Industries
2) Small Industries
3) Slum Clearance Board
DMK
14M. P. Saminathan
(Kangayam)
1) Information & Publicity
2) Film Technology and Cinematograph Act
3) Newsprint Control Stationery
4) Printing Government Press
DMK
15P. Geetha Jeevan
(Thoothukkudi)
1) Women and Children Welfare
2) Orphanages and Correctional Administration
3) Integrated Child Development Scheme
4) Beggar Homes
5) Social Reforms
6) Nutritious Meal Programme
DMK
16Anitha R. Radhakrishnan
(Tiruchendur)
1) Fisheries
2) Fisheries Development Corporation
3) Animal Husbandry
DMK
17R. S. Raja Kannappan
(Mudukulathur)
1) Transport
2) Nationalized Transport
3) Motor Vehicles Act
DMK
18K. Ramachandran
(Coonoor)
ForestsDMK
19R. Sakkarapani
(Oddanchatram)
1) Food and Civil Supplies
2) Consumer Protection
3) Price Control
DMK
20V. Senthil Balaji
(Karur)
1) Electricity
2) Non-Conventional Energy Development
3) Prohibition and Excise
4) Molasses
DMK
22R. Gandhi
(Ranipet)
1) Handlooms & Textiles
2) Khadi
3) Village Industries Board
4) Boodhan and Gramadhan
DMK
23M. Subramaniam
(Saidapet)
1) Health
2) Medical Education
3) Family Welfare
DMK
24P. Moorthy
(Madurai East)
1) Commercial Taxes
2) Registration and Stamp Act
3) Weights and Measures
4) Debt Relief
5) Chits and Registration of Companies
DMK
25S. S. Sivasankar
(Kunnam)
1) Backward Classes Welfare
2) Most Backward Classes Welfare
3) Denotified Communities Welfare
DMK
26P. K. Sekar Babu
(Harbour)
1) Hindu Religious
2) Charitable Endowments
DMK
27Palanivel Thiagarajan
(Madurai Central)
1) Finance
2) Planning
3) Personnel & Administrative Reforms
4) Pensions & Pension allowances
DMK
27S.M. Nasar
(Avadi)
1) Milk Development
2) Diary Development
DMK
28K. S. Masthan
(Gingee)
1) Minorities Welfare
2) Non-Resident Tamils Welfare
3) Refugees & EvacueesWakf Board
DMK
29Anbil Mahesh Poyyamozhi
(Thiruverumbur)
School EducationDMK
30Siva. V. Meyyanathan
(Alangudi)
1) Environment and Pollution Control
2) Youth Welfare
3) Sports Development
DMK
31C.V. Ganesan
(Tittakudi)
1) Labour Welfare
2) Population
3) Employment and Training
4) Census
5) Urban and Rural Employment
DMK
32Mano Thangaraj
(Padmanabhapuram)
Information TechnologyDMK
33M. Mathiventhan
(Rasipuram)
1) Tourism
2) Tourism Development Corporation
DMK
34N. Kayalvizhi Selvaraj
(Dharapuram)
1) Adi Dravidar Welfare
2) Hill Tribes
3) Bonded Labour Welfare
DMK

Telangana


No.MinisterPortfolioParty
1Kalvakuntla Chandrashekar Rao
Chief Minister
(Gajwel)
Departments not Allocated to any MinisterTRS
2Mohd Mohamood Ali
(MLC)
1) Home
2) Prisons
3) Fire Services
TRS
3T. Harish Rao
(Siddipet)
1) Finance
2) Medical & Health
3) Family Welfare
TRS
4A. Indrakaran Reddy
(Nirmal)
1) Forest & Environment and S&T
2) Endowments
3) Law
TRS
5Talasani Srinivas Yadav
(Sanathnagar)
1) Animal Husbandry
2) Fisheries
3) Dairy Development Corporation
4) Cinematography
TRS
6G. Jagadish Reddy
(Suryapet)
EnergyTRS
7K. T. Rama Rao
(Sircilla)
1) Information Technology & Communication
2) Industries
3) Municipal Administration & Urban Development
TRS
8V. Srinivas Goud
(Mahabubnagar)
1) Excise & Prohibition
2) Sports and Youth Services
3) Archaeology
TRS
9Ch Malla Reddy
(Medchal)
1) Labour & Employment
2) Factories
3) Skill Development
TRS
10S. Niranjan Reddy
(Wanaparthy)
1) Agriculture
2) Co-operation
3) Marketing
TRS
11Sabitha Indra Reddy
(Maheshwaram)
EducationTRS
12E. Dayakar Rao
(Palakurthi)
1) Panchayati Raj
2) Rural Development
3) Rural Water Supply
TRS
13V. Prashanth Reddy
(Balkonda)
1) Roads & Buildings
2) Housing
3) Legislative Affairs
TRS
14Koppula Eshwar
(Dharmapuri)
1) SC Welfare
2) Minority welfare
3) Disabled welfare
4) Senior citizens welfare
TRS
15Gangula Kamalakar
(Karimnagar)
1) Backward Classes Welfare
2) Food & Civil Supplies
3) Consumer Affairs
4) Legal Metrology
TRS
16Satyavathi Rathod
(MLC)
1) ST Welfare
2) Women & Child Welfare
TRS
17Puvvada Ajay Kumar
(Khammam)
TransportTRS

Tripura


No.MinisterPortfolioParty
1Biplab Kumar Deb
Chief Minister
(Banamalipur)
1) Home (Excluding Jail, Fire & Emergency Services)
2) General Administration
3) Health & Family Welfare
4) PWD (Excluding DWS)
5) Industries & Commerce (Includ. IT)
6) Election
7) Other Departments not Allocated to any Minister
BJP
2Jishnu Dev Varma
Deputy Chief Minister
(Charilam)
1) Finance
2) Power
3) Science, Technology, & Environment
4) Planning & Coordination (Includ. Statistics)
5) Rural Development (Includ. Panchayat)
BJP
3Ratan Lal Nath
(Mohanpur)
1) Education (School & Higher)
2) Law
3) Parliamentary Affairs
BJP
4Narendra Chandra Debbarma
(Takarjala)
1) Revenue
2) Fisheries
IPFT
5Pranjit Singha Roy
(Radhakishorpur)
1) Agriculture and Farmer’s Welfare
2) Transport
3) Tourism
BJP
6Mevar Kumar Jamatia
(Asharambari)
1) Tribal Welfare
2) Industries & Commerce
(Handloom Handicrafts, & Sericulture)
3) Fisheries
IPFT
7Manoj Kanti Deb
(Kamalpur)
1) Food, Civil Supplies, & Consumer Affairs
2) Industries & Commerce (Excluding Handloom, Handicrafts, Sericulture, and IT)
BJP
8Santana Chakma
(Pencharthal)
1) Social Welfare & Social Education
2) Animal Resource Development
BJP
9Ram Prasad Paul
(Surjamaninagar)
1) Home (Jail, Fire & Emergency Services)
2) OBC Welfare
3) Minorities Welfare
4) Co-operation
BJP
10Bhagaban Das
(Pabiachhara)
1) SC Welfare
2) Labour
3) Animal Resource Development
BJP
11Sushanta Choudhury
(Majlishpur)
1) PWD (DWS)
2) Youth Affairs & Sports
3) Information & Cultural Affairs
BJP

Related: 290+ Tripura Static GK For TPSC (2022 Updated)


Uttarakhand


No.MinisterPortfolioParty
1Pushkar Singh Dhami
Chief Minister
(Khatima)
1) Confidential (Council of Ministers)
2) Home
3) Finance
4) Personnel and Intelligence
5) Rural Development
6) Technical Education
7) Information
8) Rural Works
9) Rural Roads and Drainage
10) Civil Aviation
11) Energy
12) Renewable Energy
13) Planning
14) Family Welfare
15) Disaster Management
16) Revenue
17) Veterans Welfare
18) Paramilitary Welfare
19) External Aided Programmes
20) Prisons
21) Civil Defence and Homeguards
22) Consolidation in Hills Villages
23) Industrial Development (Mining)
24) Khadi and Village Industries
25) Food and Civil Supplies
26) Food Processing
27) Information Technology
28) Science and Technology
29) Bio-Technology
30) Secretariat Administration
31) General Administration
32) Justice
33) State Estate
34) Excise
35) Medical Health and Medical Education
36) Micro, Small, and Medium Scale Enterprises
37) Personnel and All India Services Establishment
38) Vigilance, Good Governance, Corruption Eradication, and Public Services
BJP
2Satpal Maharaj
(Chaubattakhal)
1) Public Works Department
2) Panchayati Raj
3) Rural Development
4) Tourism
5) Minor Irrigation
6) Culture
7) Watershed Management
8) India-Nepal River Projects
9) Irrigation
10) Charity
BJP
3Banshidhar Bhagat
(Kaladhungi)
1) Finance
2) Trade Tax
3) Urban Development
4) Accommodation
5) Census
6) Reorganization
BJP
4Ganesh Joshi
(Mussoorie)
1) Agricultural Marketing
2) Agricultural Processing
3) Agricultural Education
4) Plantation and Horticulture
5) Silk Development
BJP
5Dhan Singh Rawat
(Srinagar)
1) Primary Education
2) Secondary Education
3) Cultural Education
4) Cooperative
5) Higher Education
6) Medical Health
7) Medical Education
BJP
5Bishan Singh Chuphal
(Didihat)
1) Urban Development
2) Housing
3) Census
4) Resources
5) Elections
6) Rajiv Gandhi Urban Housing Scheme
BJP
6Subodh Uniyal
(Narendranagar)
1) Forest
2) Elections
3) Technical Education
4) Language
BJP
7Rekha Arya
(Someshwar)
1) Women and Child Development
2) Sports
3) Youth Welfare
4) Food Civil & Supplies
5) Consumer Affairs
BJP
8Chandan Ram Das
(Bageshwar)
1) Social Welfare
2) Minority Affairs
3) Transportation
4) Small and Micro Medium Enterprises
5) Khadi and Village Industries
6) Student Welfare
BJP
9Saurabh Bahuguna (Sitarganj)1) Animal Husbandry
2) Milk Development
3) Fisheries
4) Sugarcane Development
5) Sugar Industry
6) Protocol
7) Skill Development
8) Employment
BJP

Related: 220+ Uttarakhand GK Questions And Answers For UKPSC 2022


Uttar Pradesh


No.MinisterPortfolioParty
1Yogi Adityanath
Chief Minister
1) Home Affairs
2) Appointment & Personnel
3) General Administration
4) Cabinet Affairs
5) Information & Public Relations
6) Housing
7) Revenue
8) Mining & Geology
9) Institutional Finance
10) Planning
11) Programme Implementation
12) Relief & Rehabilitation
13) Protocol
14) Sainik Welfare
15) Prantiya Raksha Dal
16) Civil Aviation
17) Law
18) Food Security & Drug Administration
19) Departments not allotted to any Minister
BJP
2Keshav Prasad Maurya
Deputy Chief Minister
1) Rural Development
2) Food Processing
3) Entertainment Tax
BJP
3Brajesh Pathak
Deputy Chief Minister
1) Health & Family Welfare
2) Medical Education
3) Maternity & Child Welfare
BJP
4Suresh Khanna1) Finance
2) Parliamentary Affairs
BJP
5Surya Pratap Shahi1) Agriculture
2) Agriculture Education & Research
BJP
6Swatantra Dev Singh1) Jal Shakti
2) Disaster Management
BJP
7Baby Rani Maurya1) Women Development
2) Child Development & Nutrition
BJP
8Laxmi Narayan ChaudharySugarcane Development & Sugar MillsBJP
9Jayveer Singh1) Tourism
2) Culture
BJP
10Dharampal Singh1) Animal Husbandry & Dairying
2) Political Pension
3) Minority Welfare
4) Haj & Wakf
BJP
11Nand Gopal Gupta1) Industrial Development
2) Export Promotion
3) NRI & Investment Promotion
BJP
12Bhupendra ChaudharyPanchayati RajBJP
13Anil RajbharLabour & EmploymentBJP
14Jitin PrasadaPublic Works DepartmentBJP
15Rakesh Sachan1) MSME
2) Khadi & Village Industries
3) Sericulture Industries
4) Textiles & Handlooms
BJP
16A. K. Sharma1) Urban Development
2) Urban Employment & Poverty Alleviation
3) Energy & Additional sources of Energy
BJP
17Yogendra Upadhyaya1) Higher Education
2) Science & Technology
3) Electronics & Information Technology
BJP
18Ashish Singh Patel1) Technical Education
2) Consumer Protection
AD(S)
19Sanjay NishadFisheriesNISHAD
Minister Of State (Independent Charge)
No.MinisterPortfolioParty
1Nitin AgrawalExcise & Liquor ProhibitionBJP
2Kapil Dev AggarwalVocational Education & Skill DevelopmentBJP
3Ravindra JaiswalStamp, Court Fees, & RegistrationBJP
4Sandeep SinghBasic EducationBJP
5Gulabo DeviSecondary EducationBJP
6Girish YadavSports & Youth AffairsBJP
7Dharmveer PrajapatiPrisons & Home GuardsBJP
8Asim Arun1) Social Welfare
2) SC/ST Welfare
BJP
9Jayant Pratap Singh RathoreCo-operationBJP
10Daya Shankar SinghTransportBJP
11Narendra Kumar Kashyap1) Backward Classes Welfare
2) Disabled Empowerment
BJP
12Dinesh Pratap Singh1) Horticulture
2) Agricultural Exports, Marketing & Foreign Trade
BJP
13Arun Kumar Saxena1) Environment & Forest
2) Zoological Garden & Climate Change
BJP
14Daya Shankar Mishra1) AYUSH
2) Food Security & Drug Administration
BJP
Minister Of State
No.MinisterPortfolioParty
1Mayankeshwar Singh1) Parliamentary Affairs
2) Medical Education
3) Health & Family Welfare
4) Maternity & Child Welfare
BJP
2Dinesh KhatikJal ShaktiBJP
3Sanjiv Gond1) Social Welfare
2) SC/ST Welfare
BJP
4Baldev Singh Aulakh1) Agriculture
2) Agricultural Education & Research
BJP
5Ajit Singh Pal1) Science & Technology
2) Electronics & Information Technology
BJP
6Jaswant Saini1) Parliamentary Affairs
2) Industrial Development
BJP
7Ramkesh NishadJal ShaktiBJP
8Mannu KoriLabour & EmploymentBJP
9Sanjay Singh GangwarSugarcane Development & Sugar MillsBJP
10Brijesh SinghPublic Works DepartmentBJP
11Krishan Pal Malik1) Environment & Forest
2) Zoological Garden & Climate Change
BJP
12Suresh RahiPrisonsBJP
13Anoop Pradhan ValmikiRevenueBJP
14Pratibha ShuklaWomen & Child DevelopmentBJP
15Rakesh Rathour Guru1) Urban Development
2) Urban Employment & Poverty Alleviation
BJP
16Somendra TomarEnergy & Additional sources of EnergyBJP
17Rajani TiwariHigher EducationBJP
18Satish Chandra SharmaFood & Civil SuppliesBJP
19Danish Azad Ansari1) Minority Affairs
2) Haj & Wakf
BJP
20Vijay Laxmi GautamRural DevelopmentBJP

Related: 220+ Uttar Pradesh General Knowledge Questions In English


West Bengal


No.MinisterPortfolioParty
1Mamata Banerjee
Chief Minister
(Bhabanipur)
1) Home and Hill Affairs
2) Planning
3) Statistics Program Implementation
4) Personnel & Administration
5) Health & Family Welfare
6) Land and Land Reforms
7) Refugee and Rehabilitation
8) Information & Cultural Affairs
9) North Bengal Development
AITC
2Partha Chatterjee
(Behala Paschim)
1) Industry, Commerce, & Enterprise
2) Information Technology & Electronics
3) Parliamentary Affairs
4) Public Enterprises and Industrial
5) Reconstruction
AITC
3Jyotipriya Mallick
(Habra)
1) Forest
2) Non-Conventional & Renewable Energy Sources
AITC
4Bankim Chandra Hazra
(Sagar)
Sundarban AffairsAITC
5Manas Bhunia
(Sabang)
1) Water Resources Investigation and Development
2) Consumer Affairs
AITC
6Somen Mahapatra
(Tamluk)
Irrigation and WaterwaysAITC
7Moloy Ghatak
(Asansol Uttar)
1) Law, Judicial
2) Public Works
AITC
8Aroop Biswas
(Tollygunge)
1) Power
2) Youth Affairs & Sports
AITC
9Ujjal Biswas
(Krishnanagar Dakshin)
Correctional AdministrationAITC
10Arup Roy
(Howrah Madhya)
Co-operativesAITC
11Rathin Ghosh
(Madhyamgram)
Food and SuppliesAITC
12Firhad Hakim
(Kolkata Port)
1) Urban Development & Municipal Affairs
2) Transport
3) Housing
AITC
13Chandranath Sinha
(Bolpur)
1) Micro, Small, and Medium Enterprises
2) Textiles
AITC
14Sovandeb Chattopadhyay
(Khardaha (Resigned as MLA from Bhabanipur on 21 May 2021))
AgricultureAITC
15Bratya Basu
(Dum Dum)
School & Higher EducationAITC
16Pulak Roy
(Uluberia Dakshin)
1) Public Health Engineering
2) Panchayat Raj and Rural Development
AITC
17Shashi Panja
(Shyampukur)
1) Women and Child Development and Social Welfare
2) Self Help Group and Self Employment
AITC
18Md. Ghulam Rabbani
(Goalpokhar)
Minority Affairs and Madrasah EducationAITC
19Biplab Mitra
(Harirampur)
Agricultural MarketingAITC
20Javed Ahmed Khan
(Kasba)
Disaster Management and Civil DefenceAITC
21Swapan Debnath
(Purbasthali Dakshin)
Animal Resources DevelopmentAITC
22Siddiqullah Chowdhury
(Manteswar)
Mass Education Extension and Library ServicesAITC
Minister of State (Independent Charge)
No.MinisterPortfolioParty
23Becharam Manna
(Singur)
1) Labour
2) Panchayat Raj and Rural Development
AITC
24Subrata Saha
(Sagardighi)
1) Food Processing Industries
2) Horticulture
AITC
25Humayun Kabir
(Debra)
1) Technical Education
2) Training
3) Skill Development
AITC
26Akhil Giri
(Ramnagar)
FisheriesAITC
27Chandrima Bhattacharya
(Dum Dum Uttar)
1) Finance
2) Health and Family Welfare
3) Land & Land Reforms
4) Refugee and Rehabilitation
AITC
28Ratna De (Nag)
(Pandua)
1) Environment
2) Science and Technology
3) Bio-Technology
AITC
29Sandhya Rani Tudu
(Manbazar)
1) Paschimanchal Unnayan Affairs
2) Parliament Affairs
AITC
30Bulu Chik Baraik
(Mal)
1) Backward Classes Welfare
2) Tribal Development
AITC
31Sujit Bose
(Bidhannagar)
Fire & Emergency ServicesAITC
32Indranil Sen
(Chandannagar)
1) Tourism
2) Information and Cultural Affairs
AITC
Minister of State
No.MinisterPortfolioParty
33Dilip Mondal
(Bishnupur)
TransportAITC
34Akhruzzaman
(Raghunathganj)
PowerAITC
35Seuli Saha
(Keshpur)
1) Panchayet
2) Rural Development
AITC
36Srikanta Mahata
(Salboni)
1) Micro, Small and Medium Enterprises
2) Textiles
AITC
37Sabina Yeasmin
(Mothabari)
1) Irrigation and Waterways
2) North Bengal Development
AITC
38Birbaha Hansda
(Jhargram)
ForestsAITC
39Jyotsna Mandi
(Ranibandh)
Food & SuppliesAITC
40Paresh Chandra Adhikary
(Mekliganj)
School & Higher EducationAITC
41Manoj Tiwary
(Shibpur)
1) Youth Affairs
2) Sports
AITC

Related: 140+ West Bengal General Knowledge MCQs For WBPSC 2022


Delhi


No.MinisterPortfolioParty
1Arvind Kejriwal
Chief Minister
(New Delhi)
Overall Supervision of all DepartmentsAAP
2Manish Sisodia
Deputy Chief Minister
(Patparganj)
1) Finance
2) Art
3) Education
4) Tourism
5) Planning
6) Culture
7) Vigilance
8) Services
9) Language
10) Land & Building
AAP
3Satyendra Kumar Jain
(Shakur Basti)
1) Home
2) Health
3) Power
4) Water
5) Industries
6) Irrigation
7) Flood Control
8) Urban development
9) Public Works Department
AAP
4Gopal Rai
(Babarpur)
1) Labour
2) Employment
3) Development
4) Environment
5) General Administration
AAP
5Kailash Gahlot
(Najafgarh)
1) Transport
2) Revenue
3) Law & Justice
4) Administrative Reforms
5) Legislative Affairs
6) Information & Technology
AAP
6Rajendra Pal Gautam
(Seemapuri)
1) Social welfare
2) SC & ST
3) Cooperative
4) Gurudwara Elections
5) Women & Child
AAP
7Imran Hussain
(Ballimaran)
1) Forest
2) Elections
3) Food & Supply
AAP

Union Territories


Union Territories have a different type of Administrative Division in India. Unlike all the Indian States that have their own Governments, Union Territories are Federal Territories Governed (Part or Whole) by the Central Government of India.

No.UTCapitalArea (Km2)EstablishedOfficial Language
1Andaman and Nicobar IslandsPort Blair8,2491 Nov 1956English
Hindi
2Chandigarh
Chandigarh
1141 Nov 1966English
Hindi
Punjabi
3Dadra and Nagar Haveli and Daman and DiuDaman60326 Jan 2020English
Gujarati
Hindi
4DelhiNew Delhi1,4901 Nov 1956English
Hindi
5Jammu and KashmirSrinagar (Summer)
Jammu (Winter)
55,53831 Oct 2019English
Hindi
Urdu
6LadakhLeh (Summer)
Kargil (Winter
174,85231 Oct 2019English
Ladakhi
Urdu
7LakshadweepKavaratti321 Nov 1956English
Malayalam
8PuducherryPondicherry49216 Aug 1962English
Tamil
Good Reads
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here